Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Atina’da Yamas!

   Avrupa'nın en iyi barları ve bartender’ları ile tanışın. Atina barlarında gece gezmesi…

   Atina’da Yamas!
   Levent Özçelik
   Gurme

   27.09.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Atina bir tarafıyla eski İstanbul’dur. İstanbul’da değişen ya da yitirdiğimiz mahalleler, kahveler, sokak kültürü Atina’da hâlâ kaybolmamış sanki. Bir başka deyişle şehre ruhunu veren tarihî semtler, mahalleler değişime tümüyle teslim olmamış gibi. Monastraki’de tavernada yemek yerken yanı başınızdaki perdeci, tuhafiyeci şehrin geçmişine tutundurduğu hayatını ve işini sürdürüyor. Ben Samatya’da büyüdüm, sahi nerede o eski Samatya, dediğimde Atina’da diyorum içimden. Sadece Samatya mı? Eski Sirkeci, Eminönü, Karaköy de orada sanki. Çocukluğumun İstanbul’u Atina’da yaşıyor.

   İşte bunun için Atina bana hep İstanbul’u hatırlatır. Geçmişi ve bugünü ile pek çok benzerlik bulurum. Semtleri, sokakları, dükkânları ve tabii ki insanlarıyla… Fena hâlde benzeriz birbirimize. Son yıllarda iki şehir de büyük bir hızla değişiyor. Yenilenen binalar, açılan mağazalar, restoranlar, kafeler… Tek bir farkla: Adım başı AVM yapmıyorlar; alışveriş, yeme içme, hayat sokakta yaşanıyor. Atina’da devasa binalar yapamıyorlar çünkü hiçbir bina Akropolis’ten yüksek olamaz.


   Akropolis (Sultanahmet)
   90 metre yükseklikte kayalık tepeye yerleşmiş olan Akropolis'in inşasına, MÖ. 448 yılında başlanmış. Partenon’un yapımı 10 yıl sürmüş, Akropolis’i tamamlamak ise doğal sebepler ve çeşitli nedenlerle yaklaşık 100 yıl sürmüş. Akropolis’in ismi, Yunanca’da akro "yüksekte olan" ve polis "şehir" kelimelerinin birleşiminden geliyor. Antik Yunan şehirlerinde akropoller yapılırdı. Bunlar arasında en çok bilinen Atina’daki Akropolis’tir.

   Kolonaki (Nişantaşı)
   Atina merkezinin tartışmasız en şık semti. Birbiri ile kesişen caddelerde, sokaklarda, şık vitrinlerle kafe-restoranların arasında yürüdüğünüz bir semt. Hadi bir kaç mağaza önereyim: Petridis - (Agias Lauras and Sarantaporou 2), I.D - Sekeri & Kanari 8, Free Shop - Skoufa 17, Mikonos’tan bildiğimiz Enny di Monaco - Irodotou 23, Georgina Skalidi - Leventi 7. Yok eğer Hermes, Zadig -Voltaire, Tod’s, Prada, Louis Vutton gibi markaları arıyorsanız Voukourestiou Caddesi’ne gideceksiniz. Yine en güzel kafelerin burada olduğunu söylememe gerek yok sanırım. 

   Plaka (Sultanahmet)
   Şehrin sokaklarının ve binalarının en iyi korunduğu yer kuşkusuz Plaka. Akropolis’in hemen altında yer alan bölge dar sokakları merdivenli yokuşları ve tabii ki irili ufaklı tavernaları ile ünlü. Bu bölgede çok adres verip yönlendirmek istemem çünkü bu sıkışık bölgede sıkça kaybolacaksanız. Plaka’da kaybolmak eğlencelidir. Burada mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri Avrupa’nın en eski ikinci damıtım evi olarak bilinen Likör Bar Brettos. Anafiotika da bölgenin önemli mahallelerinden. Anafi Adası’ndan gelenlerin yerleştiği mahalle, bembeyaz evleri ve dar taş sokakları ile ünlü. Anafiotika sokaklarında dolaşırken kendinizi Atina’da değil de adalarda hissedeceksiniz.

   Monastiraki (Biraz Karaköy, biraz Sirkeci - Sultanhamam)
   Monastiraki’ye 10 yılı aşkın süredir gider gelirim. Monastiraki istasyonu ve meydanı, Atina’da alışverişin kalbi Ermou caddesi, sokakları ve küçük meydanlarına takılırım. Son yıllarda Kolonaki’den çok Monastiraki’ye takılır oldum. Art arda açılan yeni mekânlar ile yüzü değişti Monastiraki’nin. Gün boyu dolup taşan mekânlar yakın tarihin Karaköy’ünü hatırlatıyor. Gece ise içinden bir canavar çıkıyor bölgenin. Akın akın geliyor insanlar ve sabaha kadar sürüyor bu hareketlilik.

   Karamanlıdika Şarküteri
   Karamanlıdika Şarküteri ismi ne kadar da tanıdık değil mi? Aile mübadele sırasında Karaman ilimizden Yunanistan’a göçmüş. Monastiraki’nin hemen kıyısında ağırlıklı olarak nalbur ve hırdavatçıların bulunduğu Socratous Caddesi ile Evripidou’nun kesiştiği köşede bulunuyor. Pek çoğu bildiğimiz tattığımız hatta evde pişirdiğimiz lezzetler ancak önemli bir farkla; eskisi gibi abartısız ve olması gerektiği gibi. Kültürün yemeklerle bir araya gelmesi kısacası.  Tarihin, inançların, kültürlerin ve lezzetlerin harman olduğu Karaman ve yöresindeki yerleşmelerden göçen bu insanlar, o yöreye mahsus antik devirlerin lezzetlerini de Atina’ya taşımışlar. Pastırma, kavurma, sucuk ve diğer et ürünleri üreten ve satan Karamanlıdika Şarküteri aynı zamanda bu lezzetleri dükkânlarına gelen misafirlerine de Karamanlıdika Restoran’da ikram ediyor. Karamanlidika Restoran’ı Ayhan Sicimoğlu "Atina’da Aç Kalmazsınız" başlıklı yazısında şu şekilde anlatıyor; "Sucuk ve Pastırma’nın pek meraklısı olmamama rağmen sanırım hayatımda tattığım en güzel sucuk ve pastırmalar cennetine düştük. 'Saganaki pastourma kai soutzouki' inanılmazdı. Yıldırım hızı ile masama uçuşan tabaklar arasında tahmin etmediğim lezzette 'Shanaki Kavourma' vardı ki tadı hâlâ damağımda. Manda etinden yapılmış bir kavurmanın çeşitli baharatlar ile sahanda halveti beni mest etti."

   Emperikon Hotel
   Emperikon Hotel Şüphesiz bölgenin en iyi oteli. Sahibi Natassa'nın ruhu binanın her köşesine sinmiş. Uzun bir tadilat sonrası hizmet veren Emporikon Hotel Akropolis’e uzanan geniş bir manzaraya sahip. St. İrini Katedrali’nin karşısında yer alan Emporikon, 19. yüzyılda yapılan ilk otellerden biriydi. II. Dünya Savaşı patlak verince kapandı ve savaşın ardından uzun bir süre film seti olarak kullanıldı. Birbirinden farklı 14 adet odanın her biri modern bir Yunan ünlü ismine ayrılmış. Yunan soprano Maria Callas da, eski oyuncu ve bakan Melina Mecouri de var. Besteci Manos Hatzidakis Süiti de bunlardan biri.

   A for Athens ve 360 Degress 
   Bu iki mekân otelden ziyade teraslarındaki kokteyl barları ile ünlü. Ancak eskiden her ikisini de daha çok sever ve giderdim. Zamanla çatıya neredeyse bir çatı katı daha çıkarak büyümüş ve bayağı turistik olmuşlar.

   Odori

   Monastriraki’nin en yenilerinden. Geçtiğimiz yıl sahipleri Manolis ve Leloz, inşaat hâlini gezdirmişlerdi. Napoli’den getirdikleri geleneksel Napoli pizza fırını henüz kuruluyordu. Bu arada açılmış. Akşamüstü sokaktaki masalarda başlayan hareketlilik zamanla içeri uzanıyor. Dj’in müziğin sesini arttırmasıyla hareketlilik artıyor, dansa dönüşüyor. Yemeklere gelince gayet iyi; Scrambled prosciutto, tavuk sarma, lazanya ve tabii ki pizzalar, gündüz giderseniz yumurta ve tavuk sarma başarılı. Unutmadan söyleyelim; ortakların biri aynı zamanda son iki yıldır dünyanın en iyi barları listesinde yer alan Clumsis’in ortağı. Yeni bir mekân olmasına rağmen ortakların güçlü geçmişleri var. Mesela Vermut’u kendi mutfaklarında her gün taze üretiyorlar. Dolayısıyla kokteyller de denenmeli.

   Clumsies

   Bu yıl Avrupa’nın en iyi barları listesinde 22. sırada. Hikâyesi öyle çok eski değil Clumsies’in; fakat daha ikinci yıllında Avrupa’nın en iyileri listesine girdi. Vasilis Kyritsis, Nikos Bakoulis, Lelos Georgopoulos, Thanos Tsounakas ve Giorgos Kaissaris adlı beş kafadar daha önce başka yerlerde çalışmışlar sonra bir araya gelip bu başarılı mekânı yaratmışlar. Her yıl World Class - Dünya Bartender finaline barmen gönderiyorlar. Açık ve kapalı alanı bulunan mekânın üst katında kimsenin giremediği bir kokteyl laboratuvarları var. Yine üst katta bir "Vip Room" var; burayı barmeniyle birlikte kiralayabiliyorsunuz.

   Barley Cargo

   Monastiraki’deki gece hayatı değişiminin ilk savaşçılarından Barley Cargo. Öyle ya beş on sene önce Monastiraki’de barların sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Ardından Thanasis Baba au Rum’u, Nektarios Kefalas ise Barley Cargo’yu açtı ve arkası çorap söküğü gibi geldi. Barley Cargo şehrin en önemli bira barı. Draft ve şişe yüzlerce marka ve çeşit var. Zaten uzunca duvara dizilen bira şişeleriyle bu çeşitliliği görmek mümkün. Nektarios’un Fabrica de Vino adlı bir de şarap restoranı var.

   Baba au Rum

   Atina'daki en eski kokteyl mekânlarından biri Baba Au Rum. Sahibi Thanasis Prounarous ise efsane barmenlerden olarak bilinir. Rom bazlı kokteyller ağırlıkta. Küçük ve ellili yıllardan mobilyalarla döşenmiş kendine özgü bir mekân. Ev yapımı şuruplarla hazırladıkları kokteyller, Bloody Mary ve Tomy's Margarita gibi klasikler öne çıkıyor.

   Drunk Sinatra

   Atina’da müziğini en sevdiğim mekân. Küçük, 80’lerden kalma bir havası var Drunk Sinatra’nın. Müdavimleri hafta içi dâhil Drunk Sinatra’nın bulunduğu pasaja ve sokağa kadar yayılıyorlar. Kokteylleri, müziği, dekorasyonu her şeyi orta karar. Belki de alametifarikası bunda gizli.

   Gin Joint

   Dimitris Kiakos yıllarca barmenlik yaptı ve kokteyllere en iyi yakışan Spirit’in Cin olduğunu düşünmüş olmalı ki Gin Joint adında küçük ve şahane bir bar açtı Monastiraki’de. O gün bu gündür Avrupa’da bilinen en iyi cin kokteyl barlarından biri Gin Joint. Buradan yetişen pek çok barmen Atina ve Yunan Adaları barlarının arkasında çalışıyor.

   Noel

   Bu bar kesinlikle Tim Burton filmlerinden fırlamış gibi. Hayır, girişteki yüksek sesle müzik çalınan bölümden bahsetmiyorum. Arkada yer alan büyük mekân ve sigara içilmeyen bölüm sıra dışı bir dekorasyona sahip. Artık kokteyllerden bahsetmekten sıkıldım. Siz de sıkılmışsınızdır. Ancak şunu söylemeliyim ki Atina’da hemen bütün barlar kokteyl yapmakta standart üstü.


   ​Otto

   Bu mekân da yenilerden. Hatırladığım kadarıyla iki yıl oldu açılalı. İçerisi ihtişamlı bir ev dekoruna sahip. Büyük avizeler, dev bir bar, kırmızılar, bordolar, fuşyalar. Bir an Marie Antoinette çıkıp gelecekmiş sanıyorsunuz. İlk açıldığında ortaklardan Thanasis Georgakopoulos ile tanışmış ve sevmiştim bu mekânı. Hâlâ aynı havasında…

   Brettos 
   Avrupa’nın en eski ikinci damıtımevi olarak bilinen Brettos, 1909 yılında Plaka’da eski bir konağın altında açılmış. Barın duvarına dizilen rengârenk şişeler, eski bar göz alıcı. Kurucusu İzmirli Michael Brettos, aileden kalma tariflerle kiraz ve nane, narenciye ve mastika gibi en belirgin malzemelerle likörler üretmiş.  Uzo, Mastika, Konyak, Çipuro ve brandyleri ünlü.

   Tiki 
   Burası Plaka’daki ilginç barlardan biri. Burayı Berlin’de tanışıp arkadaş olduğum sahibi ile keşfettim. Berlin’den sonra Atina’da ziyaret ettim. Bir de Red Lotus adında Kolonaki'de tıklım tıkış dolan bir barları var ki oraya da gidilmeli. Tropicana tasarımlı güzel kokteyller ve samimiyet burada. Yannis ve Achellias’a selamlarımızı iletin.

   Mani Mani 
   Sıkı durun Atina’nın en iyi restoranlarından biri Mani Mani. New York Times’in 36 saatte şehirler rehberinden övgü dolu bir yazı okumuştum haklarında. Sahibi ve Şef Alex kurulduğundan beri her gün mutfağın içinde! Ne yerseniz yiyin memnun kalacaksınız.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Atina hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam