Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Asya’da Ekoturizm Bölgeleri

   Dünyanın en büyük ve en yüksek kıtası Asya, gizemli kültürlerin, inançların yeşerdiği bu topraklar, sayısız doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor.

   Dünyanın en büyük ve en yüksek kıtası Asya, bir ekoturizm rotası çizmek için adeta biçilmiş kaftan. Asırlardır gizemli kültürlerin, inançların yeşerdiği bu topraklar sayısız doğal güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Bu devasa kıta, gezegenimizin ve üzerinde çeşitlenen canlı hayatının muazzam örneklerine tanık olmaya çağırıyor.

   Dört Tarafı Sularla Çevrili Ekoturizm

   Endonezya

   Endonezya’da ekoturizm deneyimi için adresler genellikle millî parklar. Tanjung Puting Millî Parkı, makak maymunu, piton yılanı ve timsahların doğal ortamlarında gözlemlenebileceği bir alan. Bu parkın en önemli takımı ise orangutanlar. Bu türün doğal yaşayışına tanık olabileceğiniz en iyi yerlerden biri olan bu parkta, şanslıysanız 70’lerde bu kızıl saçlı primatları araştırmak için Los Angeles’tan buraya gelen Dr. Birute Galdikas ile de karşılaşabilirsiniz. 130.000 hektar alanı kaplayan bir diğer park Way Cambas Millî Parkı. Sumatra Adası’nda bulunan derin ve görkemli ormanlar, dünyadaki nadir kaplan türlerinden Sumatra kaplanlarının, filler, gergedanlar ve daha birçok vahşi hayvanın yuvası.

   Maldivler

   Dünya çapında bir üne sahip olan Maldivler, muazzam bir yaz tatilinden çok daha fazlasını sunuyor. Deniz kaplumbağaları ve hayalet vatozların koruma altında olduğu Maldivler, berrak suları, oldukça çeşitli deniz yaşamı, 3000’i aşkın sayıdaki hassas mercan kayalıklarıyla da ününün hakkını veriyor.

   Ekolojik Bir Seyahat için Hindiçin

   Vietnam, Ben Tre Kasabası
   Ho Chi Minh şehrine iki saatlik mesafede bulunan Ben Tre Kasabası, Hindistan cevizinin başkenti olarak biliniyor. Meyve bağları, pirinç teraslarıyla ekolojik tarımın sayısız örneğinin yer aldığı bu bölgede arazinin düz oluşu sayesinde bisiklet veya motosikletle düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

   Laos, Living Rice ve Boat Landing
   Kuzeyde Luang Prabang Bölgesi’nde bulunan Living Rice Farm’da kırsal alanın şiirsel güzellikteki etki alanına girmiş bulunuyorsunuz. Pirinç üretimi sürecine birebir tanıklık etmek hatta bu üretimi deneyimlemek mümkün.
   Çin sınırına yakın Luang Namtha’daki Boat Landing Misafirhanesi, nehir kıyısında şirin bungalowlarında konaklarken, korunmuş ormanların yanında yürüyüşe çıkabileceğiniz, bisikletle dolaşabileceğiniz ve nehirde rafting yapabileceğiniz bir yer.

   Kamboçya, Koh Kong, Mandoulkiri, Kratie
   Kamboçya’nın güneybatısında yer alan Koh Kong kasabası, dış dünya ile iletişimi az olan bir yer iken son zamanlarda tercih edilen bir ekoturizm bölgesi hâline geldi. Yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalan türlerin, el değmemiş yağmur ormanları ve kumsalların bulunduğu kasaba, doğal güzellikleri ve önemi yadsınamayacak bölgelerden biri.
   Mandoulkiri bölgesi, fillerin doğal yaşam ortamına, Kratie bölgesi katılacağınız bir tekne turuyla Irrawaddy yunuslarının sularda salınışına tanık olabileceğiniz yerlerden.

   Üç Büyükler, Rusya, Hindistan ve Çin

   RUSYA
   Dünyanın en büyük tatlısu gölü olan Baykal Gölü’nün donduğu zamanlara denk gelip doğasına hayran kalmamak mümkün değil. Bir diğer uğrak, Lena Sütunları. Lena Nehri’nin kıyısı boyunca devam eden sarp kayalıklar dizisi ürkütücü bir ihtişamı yansıtan doğa mucizelerinden. Yenisey Nehri’nden başlayan bir başka ekoturizm istikameti doğal parklar ve rezervleri ziyaret etme imkânı tanıyor. Tamir Tundraları’ndan geçerek Tuva Çölü’nde sonlanan Yenisey Meridyeni denilen bu rota, Rusya coğrafyasını hissedebilmek için en doğru adreslerden.

   HİNDİSTAN
   Rajasthan Bölgesi, Sariska Kaplan Rezervi vahşi yaşamın korunduğu alanlardan. Bengal kaplanı, altın çakallar, hint baykuşu ve dört boynuzlu antilobun da evi olan bölgede gezmenin en otantik yolu develerle ulaşım. Ladakh, Hindistan’ın kuzeyinde yer alan ve Küçük Tibet olarak anılan bir bölge. Geniş bitki örtüsünü ve yabani yaşamı görmek için yürüyüşler yapmak, dünyanın en eski ve en güzel Budist tapınaklarını görmek mümkün. Sert kış koşullarından dolayı ilkbahar ve yaz aylarında tercih edilesi. Hindistan’ın güneyinde bulunan Kerala Bölgesi oldukça çeşitli ekoturizm deneyimleri sunmakta. Burada yer alan ve "Bal Tepesi" anlamına gelen Thenmala, Hindistan’ın ilk ekoturizm bölgesi. Maceracısından huzur arayanına her konuğa birçok aktivite sunuyor. Munnar bölgesinde ise yeşile doyuran göz alıcı doğasına, Kerala Azmağı’nda suyun ritmine kapılmak yolculuğun en keyifli anlarından biri olacaktır.

   ÇİN
   Bir başka geniş coğrafya ve ihtişamlı kültürel mirasların beşiği. Çin Seddi’nde yapılacak yürüyüşler ülkede yapılacak bir seyahatin atlanılmaması gereken duraklarından. Kuzeyde yer alan Kanas Gölü çevresinde yürüyüş rotalarına katılabilir, bu bölgede yaşayan Tuwa kabilesinin yüzyıllardır korudukları yaşam tarzlarına tanıklık edebilirsiniz. Dahası konuksever kabile üyelerinin evlerinde bir akşam geçirebilirsiniz. Changquing Millî Doğa Rezervi’nde dev pandaları ziyaret etmek bir diğer alternatif.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam