Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Angkor Wat'ın Peşinde Siem Reap'ta Eşsiz Bir Hafta Sonu

   Siem Reap'ta geçirdiğim hafta sonu, beni en etkileyen gezilerimden birisi oldu. Bir hafta sonunda Siem Reap'ta neler yapılır sizinle paylaştım

   Angkor Wat'ın Peşinde Siem Reap'ta Eşsiz Bir Hafta Sonu
   Ekin Sarıyıldız
   Trendy

   17.10.19

   Siem Reap'a doğru yola çıkarken beni neyin beklediğini bilmiyordum; açıkçası en beklentisiz gezilerimden bir tanesiydi. Kamboçya hakkında pek bir bilgim yoktu, sadece dünya üzerindeki en büyük tapınak kompleksi olan Angkor Wat'ın burada olduğunu biliyordum. Burası benim için görülmesi gereken yerlerden biriydi ve görmek için sabırsızlanıyordum.

   Uçağımızla cumartesi sabahı Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'e geldik. 6 saatlik otobüs yolculuğumuza hazırdık; ancak internetten alacağınız otobüs biletlerinden bildiğimiz otobüs beklemeyin, minibüsten hâllice bir şey çıkıyor önünüze ve pek rahat bir yolculuk olduğunu söyleyemem. Ama en sonunda otelimize vardık ve günümüzü nasıl değerlendirebileceğimizi araştırmaya başladık. Hepimiz buraya tapınak için gelmiştik ama illa ki şehirde yapılabilecek başka bir şey vardı öyle değil mi? Böylece yüzen köy turuna katılmaya karar verdik ve oraya ulaşmak için hayatımda ilk kez Asya'nın meşhur tuk-tuk’larından birine bindim. 

   Yolda dikkatimi çeken en önemli şey etrafımızdaki kaos oldu. Kamboçya'da tuk-tuk’lar ve motosikletler oldukça yoğun. Bunların hepsinin bir kural olmaksızın trafiğe çıktığını düşünün ki bu daha önce Phnom Penh'te İstanbul trafiğinin iki katı büyüklükteki bir sıkışıklıkta da kendini göstermişti. 

   Hâlâ İzleri Yaşayan Bir Tarih

   Kamboçya daha önce gördüğüm her yerden farklıydı. Büyük binaların azlığı dikkatimi çekiyordu, yeni ve gösterişli çok az şey vardı olanların çoğunluğu da turistler içindi. Üstelik kırsal yollar, arası aralıksız küçük, mütevazı köy evleriyle doluydu. Şehirleşmenin olabildiğince az olduğu ve insanların çoğunluğunun kırsalda yaşadığı bir yerdi kısacası. Bunun sebebi dünya tarihindeki en acımasız diktatörlerden biri olan Pol Pot iktidarı. Pol Pot, 60’ların başından 70’lerin sonuna kadar ülkeyi kanlı bir rejimle yönetmiş birisi. İktidar süreci boyunca; büyük şehirlerin tarım ülkesi olmak uğruna yıkımına, insanların zorla kırsala göç ettirilmesine ve milyonlarca insanın katline sebep olmuş. Pol Pot zamanında ülkedeki tüm entelektüel kesim yok edilmiş. Pol Pot'un entelektüel kesim anlayışı, okuma yazma bilen herkes ve hatta gözlük takan herkesi içeriyor. Kamboçya'da geçirdiğim birkaç saat bana bütün bu acıların hâlâ etkisini gösterdiğini fark ettirdi. Açıkçası bunları yakından görmek, insanların ne koşullarda yaşadığını anlamak bile bana bu geziyi oldukça değerli kıldı.


   Su Üzerinde Salınan Bir Köy

   Kamboçya'nın yüzen köyü, Tonle Sap Nehri’nin ortasında yer alıyor. Yanlış hatırlamıyorsam tur için kişi başı yaklaşık 20 Dolar gibi bir ücret ödedik. Bu arada söylemeden geçmeyeyim; her ne kadar Kamboçya'nın kendine ait resmî bir para birimi olsa da her yerde Amerikan Doları geçiyor. Tura motor teknelerle başlıyorsunuz. Uçsuz bucaksız nehirden çok koskocaman bir göl gibi görünen Tonle Sap'ın derinliklerine doğru biraz ilerledikten sonra karşınıza yüzen evler çıkıyor. Evlerin dışında neler yok ki; jandarma karakolu, okul ve hatta tapınak. Asılmış çamaşırlar, günlük hayatına biz sanki orada yokmuşuz gibi devam eden insanlar; bize yaşamın her yerde bir şekilde devam ettiğini hatırlatıyor. Bu klişe bir turist atraksiyonu olmaktan oldukça uzaktı ve gerçekten de insanların kendi hayatlarıydı. Biz günlük dertlerimizden şikayet ederken bu insanlar küçük evlerinde hayatının büyük çoğunluğunu karaya basmadan geçiriyor. 


   Köyün derinliklerine ilerlemek için daha küçük ve en fazla iki kişi alan kayıklara geçtik. Bu sefer köyün doğal güzelliklerine şahit olduk. Yüzen bir ormanın içerisinden geçtik ve bu ormanın sakinleri olan maymunlara muz verdik. Bu kaotik ve ilginç köyün içinde bir süreliğine masalsı ve huzurlu bir atmosferin içerisinde bulduk kendimizi. Yüzen köy deneyimim hayatımdaki en ilginç şeylerden biri olmuştu, daha önce belgesellerde sıkça gördüğüm atmosferi yaşamıştım. Üstelik ne büyük bir zevkti bu benim için! İşte gezmeyi bu yüzden seviyorum.

   Günlerce Gezilesi Tapınaklar; Angkor Wat

   Yüzen köyün ardından biletlerimizi almak ve gün batımına şahit olmak için Angkor Wat'a yöneldik. Burada 1, 3 ve 7 gün şeklinde üç farklı bilet seçeneği var ve biletler saate göre işliyor. Yani bizim gibi akşam 1 günlük bilet alırsanız biletiniz bir sonraki akşama kadar geçerli, bu şekilde bir gün öncesinden gün batımını izleyip ertesi gün de tapınakları gezebilirsiniz. 1 günlük biletin fiyatı 37 Dolar’dı. Kamboçya gerçekten ucuz bir ülke olmasına rağmen konu böyle deneyimler olunca komşu ülkelerine göre oldukça pahalı. Yazının başında belirttiğim gibi Angkor Wat dünyanın en büyük tapınak kompleksi. Bundan dolayı 1 günde hepsini görmek mümkün değil tabii ki; ancak ana tapınak binalarını görmeniz mümkün. Bu arada burası dinî bir kompleks olduğundan çok açık kıyafetler giymemeniz gerekiyor; mümkünse omuzlarınız görünmemeli ve alt kıyafetiniz diz altına kadar kapalı olmalı. 

   Gün batımı gerçekten etkileyiciydi; ancak tuk-tuk şoförümüz bize asıl gün doğumunu beklememiz gerektiğini söyledi, haklıydı. Gece pazarında geçen hareketli ve lezzetli bir akşamın ardından ertesi sabah 5’te yola çıktık ve kesinlikle bu kadar erken kalkmamıza değdi; Angkor Wat'taki gün doğumu en iyi seyahat deneyimlerime girecek güzellikteydi. Bundan sonrasında şoförümüz tur kapsamında bizi ana tapınak komplekslerine götürdü. Bunlardan en ünlüsü Tomb Raider filminin çekildiği Ta Prohm. Ta Prohm Tapınağı’nı bu kadar özel yapan şey ise dev ağaçların tapınağın birer parçası hâline gelmiş olması. 

   Yüzen Köy ve Angkor Wat, Siem Reap'ı benim için unutulmaz kıldı ve ertesi gün tapınak yorgunluğunu otelimizdeki masajla attıktan sonra yola çıkarken aklımda burayı çok sevdiğim ve kesinlikle bir gün yeniden geleceğim vardı.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kamboçya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam