Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Amsterdam: Nine Streets

   Raadhuisstraat ve Leidsegracht arasında yer alan, Amsterdam'ın ünlü kanalları ile çevrelenmiş en gözde alışveriş noktalarını barındıran bölge.

   Raadhuisstraat ve Leidsegracht arasında bulunan, Amsterdam’ın ünlü kanalları ile çevrelenmiş gözde alışveriş noktalarını barındıran, 9 küçük sokağın bulunduğu bölgeye "Nine Streets" deniyor. Fotoğraflarınıza harika bir arka plan oluşturacak bölgede alışveriş yapıp aynı zamanda Amsterdam'ın zenginliğini ve farklılığını keşfedin. Amsterdam gerçekten de şairlere ilham veren, şiirlere konu olmayı başarmış bir şehirdir. Dam Meydanı'ndaki Kraliyet Sarayı'nın karşısında yer alan bölge, şehrin en kalabalık çekim noktalarından birisidir. Şehirle özdeşleşen kanal bölgesinde şehirle birlikte gelişimine devam eder. Bu bölge 17. yüzyılda, şehirde refahın en yüksek olduğu dönemde artan ticaret ve giderek kalabalıklaşan nüfus için tasarlandı. 3 kanal ve aralarında kalan bölge, döneminde de Amsterdam'a gelen ziyaretçileri ağırlıyordu. Bugün de yüzyıllar öncesinden farklı değil. Misafirlerini ağırlayan otantik dükkânlar, restoranlar, barlar ve sanat galerileri Nine Streets'i doldurmuş durumda. Sokak adları bile o dönemden kalma. Bölgedeki sokaklara, deri ticaretinin yoğun olduğu yıllara atıfta bulunan isimler verilmiş. Huidenstraat, Berenstraat, Wolvenstraat, Hartenstraat, Runstraat, Reestraat, Wijde Heisteeg, Gasthuismolensteeg ve Oude Spiegelstraat... Geyik, kurt, ayı ve deri gibi anlamlar taşıyan sokaklarda bugün Amsterdam kanal mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Derin bir tarihin devamında 90’lı yıllarda bölgedeki girişimciler burada kaliteli işletmeler açtılar ve tarihî dokuda alışveriş keyfini yaşatan Nine Streets’i kurdular.


   “Bütün dünya Amsterdam’ın etrafında kurulmuştur.” Hollandalı Şair Joost van den Vandel

   Bölgedeki sokakların hepsinin ayrı bir karakteri var. Antikadan modern zamanların ürünlerine uzanan geniş bir yelpaze sunuluyor. Reestraat, en özel antikaları bulabileceğiniz sokak. Antika lambalar büyük rağbet görür. Ayrıca kâğıt ürünleri, çanta ve ayakkabı gibi deri ürünler, tütsülerin mumların olduğu hediyelik eşya dükkânlarını bu sokakta bulabilirsiniz. Eskiyle yeniyi buluşturan menüleriyle Jansz, modern dekoru ve Asya mutfağından sunduğu lezzetlerle Nooch ve her hafta değişen menüsü, taptaze yiyecekleriyle İtalyan restoranı Bussia, acıktığınızda çekinmeden kapısını aralayabileceğiniz Reestraat restoranlarından birkaçı. Hartenstraat; çarpıcı, otantik ve vintage modanın merkezidir. Bu sokakta özel tasarım çanta ve ayakkabıları bulabilirsiniz. Türlü türlü kumaşların ve onlarca kitabın satıldığı sokakta ayrıca mücevherleri, porselen ve kristal objeleri de bulmanız mümkün. Tüm dükkânları dolaşıp Hindistan mutfağını tanımak için Purna’da bir mola verebilir ya da uygun fiyatlarıyla dikkat çeken Kagetsu’nun suşilerinden tadabilirsiniz.

   Takı ve aksesuarlar dışında, tiyatro kostümleri, sanatla ilgili DVD’ler, Meksika’ya özgü ürünleri bulabileceğiniz tasarım atölyeleri ve bir gözlük müzesi Gasthuismolensteeg’te sizi karşılayacak. Deri iç mekân eşyaları, İsveç modasını yansıtan ürünleri, birçok elmas mağazası ve seyahat kitaplarını Oude Spiegelstraat’ta bulabilir, gece elbiselerinden günlük kıyafetlere, ikinci el giyim eşyalarından lezzetli kahve ve çay sunan dükkânlara Wolvenstraat’ta rastlayabilirsiniz. 

   Ne Ararsanız Nine Streets'te

   ​Berenstraat, daha çok damak tadınıza hitap eden bir sokak. Hollanda mutfağını keşfetmek için bu sokağa mutlaka uğramalısınız. Spor malzemeleri arıyorsanız Huidenstraat sizin için doğru adres. Runstraat ise gençlerin vazgeçemediği sokaklardan. Giyim aksesuarları, hip mağazalar, tasarım kıyafetler ve kozmetik ürünlerini en yoğun bulabileceğiniz yer burası. Nine Streets bölgesi her ne arıyor olursanız olun, bulabileceğiniz bir yer. Kesinlikle size hitap eden özel bir şeyler bulacaksınız.

   Zipper

   Yaşça biraz daha olgun okurlarımızın değerini daha iyi anlayacağı, yakın geçmişin en kaliteli ve moda kıyafetlerini bulabileceğiniz ikinci el giyim mağazası Huidenstraat’ta bulunuyor.

   De Kaaskamer

   Şehrin en popüler peynir dükkânlarından biri olan De Kaaskamer Runstraat’ta bulunuyor. Burada aklınıza gelebilecek her türlü peyniri bulmanız mümkün. Servisleri de oldukça iyi.

   Anectode Butik

   Amsterdam'da yerel bir tasarımcı olan Jetteke van der Wyck van Beuninge'nin marka yaratma isteği ardından doğan bu butikte, oldukça kaliteli ve modern tasarımlı kadın kıyafetlerini bulabilirsiniz. Modası hiç geçmeyecek farklı tasarımlara en azından bir göz atmalısınız.

   The Game Keeper

   Hartenstraat'taki mağaza oyun tutkunlarının gözdesi hâline gelmiş. Tavladan kızma biradere, daha önce belki de adını bile duymadığınız birçok masa oyununu burada bulabilirsiniz. Dünyanın her yerinden getirdiği oyunlarla eğlence için oldukça farklı seçenekler sunuyor. Dilerseniz Hollanda’nın ikonlaşmış görüntülerini içeren yap-bozları da bulmanız mümkün.


   Alışveriş Dışında...


   Nine Streets bölgesinde birbirinden güzel yapıları görmeniz mümkün. Kanalların arasında "Kanal Evi Müzeleri" olarak hizmet veren evler dikkatinizi çekecektir. Vingboon ailesinden çıkan mimar ve sanatçıların 1600’lü yıllarda tasarladıkları bu dar binalar bölgeyi tanımanızda oldukça faydalı olacaklar. Amsterdam'da 400'ün üzerinde bu tarzda inşa edilmiş yapıyı görebilirsiniz.

   ​Amsterdam'ın ilk konser salonunun bulunduğu Felix Meritis binası, 1787 yılında yapılan özel yapılardan birisi. Bölgenin kültür gelişiminde önemli katkıları olan binada müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart, Amsterdamlılara birçok konser vermiştir. Hemen yakınlarındaki İncil Müzesi’nde eski incillerin yanında eski dönemlerden kalma kilise tasarımlarını ve Mısır medeniyetinden arkeolojik kalıntıları görebilirsiniz. Alışveriş dışında sahip olduğu müzeleriyle büyük bir kültürel birikimi Nine Streets ve yakın bölgelerde bulacaksınız. Meraklıları için 700 yıllık bir geçmişe uzanan gözlük tarihini tanıtan müze de ziyaret edilebilecek ilginç yerler arasında.

   Amsterdam ilginç ve ilginç olduğu kadar da güzel bir şehir. Nine Streets’in de içinde bulunduğu, 1700’lerden beri şehre güzellik katan kanal ağında yaklaşık 165 kanal bulunuyor. Kanalların toplam uzunluğu da 60 kilometreyi buluyor. Bu kanalların çevresinde inşa edilen farklı mimarideki evlerin dipteki çamura batmasını engellemek için yapımları sırasında yaklaşık 11 milyon tahta desteğin kullanıldığı düşünülüyor. Güzelliği yaratmak gerçekten kolay değil. Her yerde bisikletle dolaşan insanları görebilirsiniz. Yerin üstündeki kadar altınızdaki kanallar da bisiklet dolu. Yılda 25 bine yakın bisiklet kanallardan çıkartılıyor. Bütün ilginçlikleriyle Avrupa’nın en köklü ve en güzel şehirlerinden birini, en ilgi çekici bölgelerinden biri olan Nine Streets’te tanıyabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Amsterdam hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam