Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Amerika'dan Dünyaya Yayılan Dans, Lindy Hop!

   New York Harlem sokaklarında bir caz dansı olarak ortaya çıkan Afrika kökenli Amerikan dansı Lindy Hop, swing müziğiyle gelişti. Lindy Hop günümüzde de dans tutkunlarını zamanda bol ritimli yolculuklara çıkarıyor.

   Lindy Hop dans akımı, "Cazın Altın Çağı" diye bilinen swing döneminde New York'ta tarih yazdı ve 1920'li yılların ortasından 1940'lı yılların sonlarına kadar popülerliğini korudu. 1940’ların pek çok Hollywood filmine konu olan dans janrı sonradan Rock & Roll'a evrildi. 20. yüzyılın en ilham verici dans türlerinin başında gelen, özgürleştirici yanıyla öne çıkan Lindy Hop, rüzgârını bugünlere de taşıyarak dünyanın birçok ülkesinde meraklılarını pistlere çekmeye devam ediyor.
   Gelişim sürecinde siyahi dansçılar arasında rağbet gören bazı eşli ve solo dansların hareket ve doğaçlamalarıyla Avrupai tarzdaki sekiz vuruşlu eşli dansların birleşiminden oluşan Lindy Hop, salon dansı gibi görünse de aslında bir sokak dansı olarak biliniyor. Bu yönü itibarıyla da mutluluk üzerine kurulu bir dans olarak kabul ediliyor.


   Kökleri Charleston, Breakaway, Texas Tommy ve Cakewalk gibi diğer siyahî Amerikan danslarına dayanan Lindy Hop, swing müziğiyle birlikte gelişti.

   Sembol Çift Frankie ve Freida
   Başlarda Shorty George, Big Bea, Leroy Stretch Jones, Leon James, Little Bea adlı dansçıların önderliğinde giden Lindy Hop, tam sihrini yitirir gibi olmaya başladığı anda ortaya genç dansçılar çıktı. Bunların arasında Al Minns, Norma Miller, Russel Williams, Pepsi Bethel, Joe Daniels sayılabilir. Ama Lindy Hop tarihi açısından en önemli iki isim Frankie Manning ve Freida Washington'dır. Bu ikili, eşli dans tarihindeki ve sonraları Lindy Hop’un karakteristiği hâline gelen ilk akrobatik hava hareketlerini gerçekleştirdi ve bu konuda çığır açtı. Lindy Hop ismi, Mayıs 1927′de New York’tan Paris’e Atlas Okyanusu'nu dünya tarihinde ilk kez uçarak geçen Charles Lindhberg'e, nam-ı diğer Lucky Lindy'ye atfen verilmiştir. Dansın isim babası ise Lindy Hop’un ilk dansçılarından sayılan Shorty George’tur.

   Gelenekselleşen Bir Festivali Var

   Lindy Hop tutkunları 22 yıldır Lindyfest etkinliğinde bir araya geliyor. Yalnız Yıldız Şampiyonası'nın da yer aldığı Lindyfest'e 21-24 Mart 2019 tarihlerinde Houston ve Teksas ev sahipliği yapacak.

   Swing danslarından biri olan Lindy Hop, Jive, Boogie-Woogie ve akrobatik Rock & Roll'un da öncüsü. Lindy Hop ilk eşli swing dansı olmasının yanı sıra kendinden sonra gelen tüm swing danslarının atasıdır da denebilir. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan ve swing müziği dışında müziklerle yapılan Boogie Woogie, Rock & Roll, Jive, East Coast Swing, West Coast Swing gibi danslar Lindy Hop dansının karmaşık olan ritimlerinin sadeleştirilmesi ve kendi müziklerine uyarlanması ile yapılmaya başlanmıştır.

   İsim Babası Shorty George

   Dansın isim babası, Lindy Hop’un ilk dansçılarından sayılan Shorty George'tur. Dansın felsefesi ise "Rahat ve mutlu ol". Mutluluk üzerine kurulu bir dönem dansı olan Lindy Hop'ta kıyafetlerde de rahatlık ön planda. Kadınlar çiçekli ya da püsküllü elbiseler, bez ayakkabı ya da az topuklu dans ayakkabıları tercih ederken erkeklerde kep ve askılar ön planda.

   Öğrenmesi En Kolay Dans 
   Günümüzde oldukça rağbet gören çok sayıda Lindy Hop kursu bulunuyor. Lindy Hop eğitimi başlangıç, orta, orta-ileri ve ileri seviye olmak üzere 12 kurdan oluşuyor. Teknikleri, hareketleri doğru yapma gibi katı zorunlulukların bulunmaması nedeniyle Lindy Hop öğrenmesi en kolay dans türlerinden biri.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   New York hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam