Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Akdeniz’in Ortasında Bir Tatil Cenneti: Kıbrıs

   Her bir köşesi doğanın binbir yüzüyle çevrili, kuzeyi efil efil esen, altın renkli sahilleriyle baş döndüren, ultra lüks otelleri ile geçmişin üzerini çizip geleceğe bakan bir ada…

   Adanın Vitrini Girne...

   Girne, adanın kuzeyinde konumlanan alışveriş, eğlence, yemek ve keyif üzerine kurulu önemli bir liman kenti. Yaz kış her zaman hayat dolu ve bir o kadar canlı. Püfür püfür esen rüzgârıyla bunaltıcı sıcaklarda bile insanın keyfine keyif katıyor. Girne’yi temelde dört ana parçaya bölebiliriz. Birinci bölüm şehir merkezine giriş, yani alışverişin kalbinin attığı yer. İkinci bölüm meydan. Mağazaların arasından denize doğru inişe geçtiğinizde sizi geniş bir alan ve Akdeniz’in derin mavisi karşılıyor. Sahip olduğu panoramik manzarasıyla oldukça büyüleyici bir havaya sahip olan bölge, özellikle gün batımı saatlerinde yoğun ilgiyle karşılaşıyor. Üçüncü bölüm liman. Sıra sıra küçük balkonlu taş binaların devamında görkemli bir kale ile son bulan yarım daire şeklinde bir alan burası. Girişinden itibaren büyülenmemek elde değil, çünkü oldukça orijinal bir havaya sahip. Tüm bu güzelliğe dev cüssesiyle Girne Kalesi sahip çıkıyor. Kıbrıs, Akdeniz havzasının önemli bir ticaret merkezi olmasından dolayı tarih boyu saldırılara maruz kalmış. Bu yüzden kale her dönem yapılan eklemelerle bugünkü hâline gelmiş. Tarihsel anlamda çok önemli bir yere sahip olan Girne Kalesi, dünyanın en eski gemi batığına ev sahipliği yapıyor. Dördüncü bölüm, oteller bölgesi. Girne merkezden batıya doğru ilerlediğiniz zaman nefis sahil hattına eşlik eden birbirinden lüks otelleri görebilirsiniz.


   Alsancak’a kadar ilerleyen bu hat tarihsel anlamda da oldukça önemli. Kıbrıs savaşında Türk askerinin ilk çıkarmayı yaptığı sahil ve Karaoğlanoğlu Şehitliği yolunuz üzerinde ziyaretinizi bekliyor.

   İki Taraflı Başkent Lefkoşa

   Dünyanın bölünmüş son başkenti Lefkoşa 4 bin 500 yıllık tarihin izleriyle sarılı bir kent dokusuna sahip. Daracık sokakları, az katlı binaları, samimi ve bir o kadar sıcak mahalleleriyle ticaretin ve yönetimin merkezi. Şehrin etrafını çevreleyen yuvarlak surların içerisinde hayat tüm canlılığıyla akıyor. Atatürk Meydanı’na çıkan sokaklar çeşit çeşit dükkân ve kafelerle dolu. Başkentin Osmanlı’dan miras kalan en orijinal noktalarından biri geniş ve aydınlık avlusuyla Büyük Han’dır. İngiliz hakimiyetindeyken önce hapishane, sonrasında fakirler için barınak olarak kullanılan han, günümüzde en renkli tuvallere ve melodilere ev sahipliği yapan bir sanat galerisi olarak misafirlerini ağırlar. Surların her bir köşesi şehrin keyifle vakit geçirebileceğiniz popüler noktalarına açılır. Girne Kapısı çıkışından Dereboyu Caddesi’ne geçiş yapabilirsiniz. Burası kafeleri, restoranları ve publarıyla oldukça renkli ve kalabalık bir yer. Akşam üzeri kısa bir yürüyüşün ardından dilediğiniz mekânda dünya mutfağının lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz. Lefkoşa’nın en ilginç noktalarından birisi Lokmacı sınır kapısının olduğu yerdir. Çarşı içinde keyifle yürürken bir anda karşınıza demir bariyerler çıkıyor. Burası Kıbrıs Rum tarafına geçiş noktası. Lefkoşa, mazisiyle hüzünlü fakat hayat dolu sokaklarıyla bir o kadar canlı bir şehir. Her iki tarafın başkenti olması sebebiyle oldukça da anlamlı.

   Tatilin Uç Noktası, Karpaz

   Yolda eşekler görmeye başladıysanız bilin ki adanın coğrafi olarak en uç bölgesi Karpaz'dasınız. Bu sevimli canlılarla şekerli yiyeceklerinizi paylaşarak onları çok mutlu edebilirsiniz. Ayrıca Karpaz, Rumlar tarafından kutsal sayılan Apostolos Andreas Manastırı’na ev sahipliği yapar. Rum nüfusu ağırlıktadır. Kıbrıs’ın en uç noktası olan Zafer Burnu’nda mutlaka fotoğraf çekilin!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kıbrıs hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam