Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Adıyla Müsemma Restoran: La Contrasenya

   Şifreyi söylemeden giremediğiniz, girdiğiniz zaman ise yemekten önce sanatla doyduğunuz restoranla tanışın...

   Bir atölye hayal edin. Belli günler arasında restorana, hatta sahibinin deyimiyle bir gastronomi kulübüne dönüşüyor. Sanatçı, çalışmalarını da burada sergiliyor. Arzu edenler yemek öncesi bu eserlere bakıyorlar; üstelik öğrenmek isteyenlere de seve seve yardımcı oluyor.

   Kısacası, burada sanat yapılıyor! Sadece ortaya konan eserler anlamında değil, yemekler anlamında da... Kalemler ya da boyalar aracılığıyla gerçekleştirilen sanat ile yiyeceklerle yapılan sanat içe içe geçiyor. Atölyenin mutfağa dönüştüğü; masa ve sandalyelerin gelmesiyle bir grup insanın, enfes yemekler eşliğinde sanat başta olmak üzere çeşitli konular hakkında sohbet ettikleri bir yer. Daha açık bir ifadeyle sanatla iç içe bir restoran denebilir veya kendi isminin hakkını verecek şekilde: Şifre! Evet. Türkçesi “şifre” demek olan La Contrasenya​’nın karşılığı tam olarak bu. Peki bu isim nereden geliyor? 

   Ekonomik Sıkıntının Ortaya Çıkardığı Sıra Dışı Mekân

   2000’li yılların sonunda pek çok ülke gibi İspanya da neredeyse tüm dünyayı sarsan ekonomik krizden nasibini aldı ve bu sıkıntılı dönem, ülkede pek çok gizli girişimcinin ortaya çıkmasına vesile oldu. Vergilerle beraber işsizlik oranlarının da yükselmesi, apartmanları, az kullanılmış çatıları ve depoları caz kulüplerine, kuaför salonlarına, restoranlara ve hatta Flamenko salonlarına dönüştürdü. Mekânlar açık adresleriyle ön planda olmak yerine, sözlü olarak ve tavsiyeler aracılığıyla kendilerini duyurmaya veya Facebook ve Twitter'da kendi sayfalarını oluşturmaya başladılar. İşte, New York Times’a da konu olan La Contrasenya böyle bir hikâye sonrası, Barselona’da bulunan El Poblenou adındaki bohem bir işçi sınıfı mahallesinde, çatı katında hizmet vermeye başladı.

   Şifreyi Fısıldayan Konuklar

   La Contrasenya’da konuklar, yaptırdıkları rezervasyon sonrası restorana gitmeden önce kendilerine bildirilen şifreyi fısıldayarak –burada da restoranın adının neden şifre olduğunun gizemi çözülüyor– grafiti kaplı bir kapıdan giriş yapıyorlar. Oradan da endüstriyel bir araba asansörünün yardımıyla atölyeyi andıran, geometrik resimlerle dolu, zarif, derme çatma bir restorana dönüştürülmüş olan bu alana ulaşıyorlar. Kapıda onları eski bir halkla ilişkiler yöneticisi olan restoranın sahibi Ângela Vinent karşılıyor. Sanata olan ilgisi yemek yapma tutkusuyla birleşince ortaya medyaya ve insanların konuşmalarına konu olan bu ilginç mekân çıkmış. Restoranın duvarlarındaki bazı sanat eserleri de ona ait. 

   Yemek Şenliği Başlasın

   Restoranın mevsimlik sebze meyvelere göre hazırlanan menüsü oldukça ilginç ve zengin. Marine edilmiş tonbalığı, ballı karides, zeytinyağında -zeytinyağı da kayınpederinin zeytin ağacından- dinlendirilmiş taze pişmiş ekmek, soğanlı kalamar, morina turşusu, humus…

   Tabii menüdeki yemekler bunlarla sınırlı değil. Hatta restoranın mutfağında çoğu zaman farklı tariflerin ortaya çıktığını da söylemek mümkün. Çünkü mekanın sahibi Vinent de burayı bir sanat atölyesinden mutfak atölyesine evrilen bir deney alanı olarak niteliyor. Yemek için restorana gelen konuklar ise bir nevi mabedi andıran bu alanda yemeklerini beklerken hem etraflarındaki sanat eserlerine bakarak vakit geçiriyorlar hem de kendilerini bambaşka bir zaman diliminin içinde hissediyorlar. 

   Yalnızca 14 Kişilik Bir Şölen

   Vinent’in mekânı salı gününden cumartesi gününe kadar bir mutfak atölyesine dönüşüyor ve yemek sanatının adeta uygulamalı olarak resmedildiği bambaşka bir hale bürünüyor. Sebzelerin, baharatların, aromatik bitkilerin, denizin, toprağın; diğer malzemelerin renkleri, aromaları ve dokuları bu mutfağın kahramanları ve baş rol oyuncuları oluyorlar. Burası gerçekten de harika tatlar sunan eşsiz bir mekân. Yalnız önemli bir not var ki mutlaka dikkate alınmalı. O da akşam yemeklerinin 14 kişi ile sınırlı olduğu…

   Photo Credits

   www.vinent.net

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam