Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   70'lerin Efsanesi ABBA'ya İnteraktif Bir Yolculuk, ABBA The Museum, Stockholm

   ABBA The Museum, gruba ait orijinal kıyafetleri, plakları, objeleri bulabileceğiniz bir müze ve bundan daha fazlası...

   Dünya müzik listelerinde yıllarca birinciliği sürdürmüş, İngilizce şarkılarıyla tüm dünyaya ulaşmış İsveçli bir grup. Hepiniz onları tanıyorsunuz. 1960’larda şekillenen birliktelikle ortaya çıkan efsane grup ABBA ve grubun müzik dünyasına bıraktığı mirası yakından tanımak ve hatta grup yıllar önce müziğe veda etmiş olsa da onlarla beraber şarkı söylemek mümkün. Nasıl mı? ABBA The Museum’u bir ziyaret ederek.

   İsveç’ten Doğan Dünyayı Fetheden Şarkılar
   Grup üyeleri Agnetha Faltskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson ve Anni-Frid Lingstad’ın isimlerinin baş harflerinden adını alan ABBA, dünya pop müzik tarihinin açık ara en başarılı gruplarından biri. Anadili İngilizce olmamasına rağmen İngilizce şarkılarıyla dünyayı sarsan, İsveç’ten dünyaya yayılan ABBA, 1974’te İsveç’e ilk Eurovision birinciliğini de kazandıran isim. Zaten ABBA’nın döneminde grupla yarışabilmek çok kolay değil. Mamma Mia, S.O.S., Dancing Queen, Gimme! Gimme! Gimme! gibi hitleriyle akıllardan sonsuza dek silinmeyecekler. Bugün ABBA’nın adını duymamış olsa bile Money Money Money şarkısı bilmeyecek kimse yoktur herhalde. 70’lerin pop kültürünü yansıtan bu şarkıların 2000’lerde hala aynı keyifle dinlenilmesi ve uzun yıllar boyunca da dinlenecek olması ABBA’nın müzik tarihinin ikonik isimlerinden biri olduğunu teoride ve pratikte kanıtlıyor. 

   Bir Müzik Grubundan Çok Fazlası
   Pop müziğin ikon grubu ABBA’yı bugün tanımanın, 70’ler pop müziğine dokunmanın, ABBA’nın 5. üyesi misali beraber şarkı söylemenin mümkün olduğu ABBA The Museum, hayranı olsun olmasın tüm ziyaretçilere grubu tanıtmanın yanı sıra bir kültürü, İsveç’in pop müzik kültürünü de tanıtan önemli bir müze. 


   Önemli olduğu kadar da eğlenceli olan bu müzede en çok dikkat çeken özellikler teknolojik imkânlarla, sanal gerçeklikle, müzikal teknolojilerin kullanımıyla benzersiz bir interaktif ABBA deneyimi yaşatması.

   Geçmiş ve Gelecek Anıların Arşivi

   İsveç’in başkenti Stockholm’de Djurgarden adasında bulunan ABBA The Museum’da gruba ait sahne kostümlerini, altın plakları, enstrümanları, ödülleri, kişisel eşyaları bulabiliyorsunuz. Grubun isminin ABBA olmasını öneren, menajerleri Stig Anderson ve neredeyse tüm kliplerini çeken isim Lasse Halstorm’u yad eden köşelerde grubun 4 esas üyesi dışında ABBA’yı ABBA yapan isimleri de tanıma fırsatı buluyorsunuz. Grubun her üyesinin bireysel müzik kariyeri ve hayatı hakkında da geniş bilgi ve belgelerin bulunduğu müzede, aslında ABBA’ya dair hem interaktif hem de retrospektif bir sergi ile karşı karşıyasınız. İşin retrospektif kısmı, envai çeşit bilgi, belge ve eşyaya dayanırken interaktif kısım ise ziyaretçilere başka bir müzede bulamayacakları türden, teknolojik imkânlarda sınır tanınmamış deneyimler yaşatıyor. Geçmişten anıları sergileyen türden atıl bir müze olmayan ABBA The Museum, her ziyaretçi ile yeniden yaratılan sonsuz anıların da arşivi.

   Örneğin bir odacığa girip ABBA’nın efsane kostümlerinden birine bürünebilirsiniz, çünkü kıyafetler dijital ortamdan üzerinize uygun ölçülerle yansıtılıyor. Peki ya ABBA ile sahneye çıkmaya ne dersiniz? Hologram teknolojisiyle grup üyelerinin yansıtıldığı sahnede siz de mikrofonunuzu alıyorsunuz ve en sevdiğiniz ABBA parçasında grubun 5. üyesi oluveriyorsunuz. 

   ABBA ile beraber sahnede dans edip şarkı söyleme deneyimi hafızanızdan kolay kolay silinmeyecektir. Sizin hafızanızdan silinmeyeceği gibi arşivinizden de silinmeyebilir bu deneyim. Müzeye girerken size verilecek kimlik numarası ile müzenin web sitesinde adınıza bir sayfa oluşturuluyor. Sergilediğiniz performansları, kaydettiğiniz müzikleri, kostümlü hâllerinizi bu numara aracılığıyla sayfanıza yükleyebiliyorsunuz. Tabii her ziyaretçi için oluşturulan bu sayfaların bir ömrü var. Müzede biriktirdiğiniz anılarınızı sevdiklerinizle sosyal medya aracılığıyla paylaşmak veya kaydederek arşivinizde saklamak için 30 gününüz var. 30 gün sonunda size özel oluşturulan sayfanız siliniyor.

   Aklınızda Bulunsun

   Müze Stockholm’ün merkezinden rahatlıkla ulaşılabilecek bir bölge olan Djurgarden adasında. Şehir merkezinden, tercihinize bağlı olarak yürüyerek, otobüsle ya da tramvay ile ulaşmak mümkün.Ziyaret etmeden önce bilet için rezervasyon yapmanız gerekiyor. Bu kadar interaktif deneyimin olduğu bir müze aynı anda çok sayıda insana hizmet veremiyor hâliyle.  ABBA The Museum, Pop House otelinin bir parçası. Yani kısacası bu müzede konaklamak da mümkün.​Pop House Hotel’in ABBA Gold, Mamma Mia! gibi konsept odaları sizi müzenin büyüsünden gece gündüz ayırmayacak bir atmosfer yaratıyor. Müzenin bulunduğu çevrede Liljevalchs Galerisi, meşhur Vasa Müzesi ve Gröna Lund eğlence merkezi de uğraması keyifli duraklardan bir kaçı.

   Photo Credit: abbathemuseum.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İsveç hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam