Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   20'li Yaşlarda Seyahat Rotaları

   Yorulmak bilmez genç gezginleri yollara düşürecek destinasyonlar ve tavsiyeler...

   Nereden başlamalı?

   Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? Eğer hayatı yeni tanımaya başladıysanız ve bilgiye açsanız, kendinizi beslemek adına hem okumaya hem de gezmeye sıkı sıkı sarılırsınız. Seyahat kültürü, farklı yorumlara açıktır ve size kendisini özgürce tanımlama imkânı sunar. Yola çıkmayı kafanıza koyduktan sonra, ister plan yapın, ister gideceğiniz yöne doğru biletinizi hemen alın. Gerçekleştirdiğiniz her seyahatin, her defasında size yepyeni deneyimler sunacağına ve ufkunuzu hiç olmadığı kadar genişleteceğine şüphe yok. İçinizdeki merak duygusu sizi seyahate itiyorsa, kendinizi yollara bırakmanız yeterli. Yolda olmanın verdiği o güzel his ve heyecan olduğu sürece, bazen gideceğiniz yerlerin dahi önemi kalmayabilir. Çoğu zaman nereden başlayacağımızı bilemesek de hep söylendiği gibi, seyahat etmeye de bir yerden başlamak gerekir...

   Tatmadığınız Lezzet Kalmasın

   20’li yaşlarda, yani henüz metabolizmanız hızlıyken bunu avantaja çevirebileceğiniz bir seyahat rotası: gurme turları. Bir şehre ait tüm yemekler yaşadığınız yerdeki restoranın menüsüne sığmayacak kadar fazlaysa, yola çıkma zamanı. Gurme turları ile hem lezzet ufkunuzu açabilir, hem yeni yerler keşfedebilirsiniz. Üstelik esas odağınız yemek olacağı için uzun süreli planlar yerine kısa süre için farklı yerleri ziyaret edeceğiniz lezzet durakları belirleyebilirsiniz. Yeni lezzetlere açıksanız ya da gerçekten merak ediyorsanız, Singapur ve Tayland’da Uzak Doğu mutfağının en başarılı örneklerinin peşine düşebilirsiniz. Veya mahallenizdeki pideciden verdiğiniz siparişler artık tat vermiyorsa, Akhisar’ın ya da Samsun’un en iyi pidecilerini sokak sokak dolaşarak keşfedebilirsiniz. Gurme turları ile bir şehri tanımanın en iyi yolunun, o şehrin mutfağından geçtiğine inancınız tam olacak.

   Bambaşka Kültürleri Tanıyın

   Uzak Doğu’nun mistik atmosferinde Avrupa ve Amerika’ya göre daha büyüleyici deneyimler yaşayabilirsiniz. Mumbai-Goa, Ko Pha Ngan ve Bali, rengârenk doğu kültürü ve modern hayatın başarıyla harmanlandığı yerlerden birkaçı. Asya’nın her noktasında, mutlaka o bölgeye özgü ilginç bir festivalle karşılaşırsınız. Hindistan’da toz boyalarla kutlanan bahar festivali Holi ya da gökyüzünü dilek fenerlerinin aydınlattığı Tayvan Fener Festivali’nde yöre insanlarının coşkusuna ortak olabilirsiniz. Baharat kokulu kalabalık çarşılar, mimari geleneklerine sıkı sıkıya bağlı sokaklar ve göz kamaştırıcı tarihî eserleriyle Uzak Doğu seyahatinizde dünyaya başka bir pencereden bakacaksınız.

   Bir Sırt Çantası Eşliğinde Huzuru Arayın

   Kendisini hayatın sırrını öğrenmeye adamış genç seyahatseverler için en iyi seçeneklerden biri de "backpacking". Yanınızda sadece bir sırt çantası ile Bhutan’ın yemyeşil atmosferini yaşayabilir, Tibet’te keşişlerle tanışabilir, Katmandu ve Tayland’da meditasyon bilginizi güçlendirebilir, Kamboçya’da nasıl inşa edildiği hâlâ büyük bir sır olan Angkor Wat Tapınağı'nın görkemli gün doğumu manzarasını izleyebilirsiniz. Elbette tüm bunları yaparken backpacker’lığın şanına yaraşır şekilde hedefiniz az bütçe ile birçok yer görmek olmalı. Gezip gördüğünüz yerlerin sakinleri ve diğer backpacker’larla olan dayanışma ve yardımlaşma ruhu, şüphesiz ki size yepyeni deneyimlerin kapılarını sonuna kadar açacaktır. Asya’nın yüksek kesimlerinde, dünyanın en güler yüzlü insanlarının arasında, yeni arkadaşlar edinmenin, paylaşmanın ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

   Dünyanın Her Yerinden Arkadaş Edinin

   Bazılarının yolunu sanat belirler. Yılın her ayında, dünyanın herhangi bir köşesinde müziğe ve sanata doyacağınız festivaller düzenlenmeye devam ediyor. Tüm dünyadaki gençlerin kaynaşma merkezi hâline gelen festivaller, 20’li yaşlarda seyahatin rotasını belirleyen etkinlikler arasında yer alır. Canlı dinlemek istediğiniz gruplar ya da hayranı olduğunuz modern sanat dehaları yaşadığınız yere gelmiyorsa, siz onlara gidebilirsiniz. Uluslararası ya da yerel fark etmez: Tomorrowland, Cannes Film Festivali, OFFF! Barcelona, !f İstanbul, Zeytinli Rock Festivali ya da Alaçatı Ot Festivali… Katıldığınız her etkinlikte, ortak beğenilerinizin olduğu insanlarla karşılaşacak ve gerçek arkadaşlıkların başlangıçlarını festivallerde atacaksınız.

   Avrupa’yı Bir Uçtan Diğerine Keşfedin

   Tren yolculuklarından hoşlanıyorsanız, Interrail, Avrupa’nın birçok ülkesini gezip görebileceğiniz en eşsiz ve uygun fiyatlı seyahat tercihlerinden biri. Interrail yaparken ne kadar kalabalık bir arkadaş grubunuz varsa, eğlendiğiniz anların sayısı da buna bağlı olarak artıyor. Elbette yalnız dolaşıp yeni yol arkadaşları edinmeyi de deneyebilirsiniz. Görmek istediğiniz yerlerin bir listesini çıkardıktan sonra, ilk durağınız İstanbul’dan hareket edeceksiniz. Yurt dışına ilk kez çıkıyorsanız, içerisinde muhakkak Amsterdam, Roma ve Balkan ülkeleri olan bir rota belirlemenizde fayda var. Rotanızın genelinde ayakta olacağınızdan, basit bir sırt çantası hazırlamanız yeterli olacaktır. Zamandan kazanmak ve daha fazla eğlenceye bütçe ayırmak isterseniz, gece trenlerini tercih edebilirsiniz.

   Türkiye’nin Saklı Güzelliklerini Mutlaka Görün

   Yaşadığımız coğrafyanın doğal ve tarihî zenginliği sayesinde Türkiye, yıllar içerisinde dünyanın başlıca seyahat destinasyonlarından biri hâline geldi. Türkiye’nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her yerinde tarih kitaplarında rastlayamayacağınız güzelliklerle karşılaşabilirsiniz. Kısa, lokal gezintilerinizde bile ilk çağlardan görkemli imparatorluklara uzanan tarihimiz hakkında yeni şeyler öğrenebilmek oldukça mümkün. Dilerseniz Doğu Ekspresi’nin rotasında muhteşem fotoğraflar yakalayın, dilerseniz Mersin’de Cennet-Cehennem ve Kanlıdivane’de mitolojik bir yolculuğa çıkın. Konya’da, ses açma özelliği bulunan Mevlana şekerinden tadarken, Mevlana’nın bizzat yaşadığı bu güzel şehrin sokaklarını dolaşın. Kapsamlı bir Türkiye turu ile yaşadığınız yeri daha iyi tanıyacaksınız. Üstelik yurt dışı seyahatlerinizde, geldiğiniz yer hakkında anlatabileceğiniz çok daha fazla şey öğrenebilmeniz cabası...

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam